Povinné zmluvné poistenie ako súčasť vozidiel

Povinné zmluvné poisteniePokiaľ vlastníte motorové či nemotorové vozidlo, ktoré na svoju prevádzku potrebuje platný technický preukaz, tak viete že uzavrieť tento typ zabezpečenia je nevyhnutné. Nielen kvôli všeobecnej bezpečnosti, ale preto, že v prípade jeho neuzatvorenia vám hrozia vysoké finančné pokuty. Ako u nás, tak aj v zahraničí. Či už sa vám zdá povinné zmluvné poistenie ako zbytočnosť, alebo nie, my vieme, kde zoženiete to najlacnejšie a najlepšie na súčasnom trhu. Nejde len o jednu možnosť či ponuku. To najlepšie môžete získať len na základe porovnania, ktoré vám bezplatne uskutoční online kalkulačka povinného zmluvného poistenia vozidla. Tú nájdete na stránke, ku ktorej sa dostanete po kliknutí na vyššie vyznačený slovný výraz. Zvládne to úplne každý.

Čo je to PZP?

Povinné zmluvné poistenie auta poisťuje vašu zodpovednosť za spôsobenú škodu. Pri spôsobení škodovej udalosti na majetku alebo na zdraví preberá na seba hmotnú zodpovednosť poisťovňa, v ktorej máte uzatvorenú zmluvu. Ale pozor, pretože tento druh zabezpečenia prepláca len škody, ktoré spôsobíte iným, nie sebe. No aj to je dobrý dôvod na to, prečo ho uzatvoriť a prečo v prípade spôsobenia škodovej udalosti neutiecť.

Poistné krytie povinného zmluvného poistenia je štátom stanovená hodnota, pričom niektoré poisťovne sú ochotné ju za príplatok navýšiť. Základné krytie sa pohybuje do 1 milióna eur pri spôsobení škôd na majetku a do 5 miliónov eur pri spôsobení škôd na zdraví. Ak zvážite, že ročné poistné vychádza podľa typu vozidla od 10 eur po nejakých 300 eur, krytie je skutočne veľmi štedré. Je to zároveň aj dôkazom toho, že PZP má zmysel.

K poistnému plneniu dôjde práve vtedy, ak sú splnené podmienky. Jednou z nich je tá, že škodová udalosť bola neúmyselná. Ak teda spôsobíte nejakú škodovú udalosť, je dôležité sa spojiť s tým, koho ste poškodili. Podľa odhadu škôd sa buď spíše tlačivo o vzniku škodovej udalosti, ktoré ste dostali k zmluve PZP alebo sa privolá policajná zložka. Druhý spôsob sa využíva pri udalostiach, ktorých škody presahujú 3000 eur. Ak vec nerieši polícia, najlepšie je danú situáciu aj odfotografovať, pretože každý dôkaz je dôležitý.

Tlačivo a fotodokumentácia sa odošlú do poisťovne vinníka. Tá vec nechá prešetriť svojím odborníkom a ten vyčísli výšku škôd. Následne buď opravu zabezpečí ona alebo čiastku vyplatí poškodenému. Ako vidíte, povinné zmluvné poistenie ochráni nielen financie toho, kto škodu spôsobil, ale aj toho, komu bola spôsobená.

Rôzne poisťovne

Dobrou správou oproti časom minulým je to, že poskytovateľa povinného zmluvného poistenia si môžete vybrať. Na trhu totiž nie je len jedna poisťovňa, ale hneď viacero. Zmieňme napr.:

 • Allianz,
 • Axa,
 • Kooperativa,
 • Komunálna poisťovňa,
 • Groupama,
 • Generali,
 • Genertel,
 • Onlina,
 • ČSOB,
 • UNIQA,
 • Union atď.

Je ich skutočne dosť a preskúmať ponuky každej a jednej z nich by bolo časovo veľmi náročné. Pokiaľ ale nechcete platiť zbytočne veľa, nemáte na výber, ako sa do tohto prieskumu pustiť. My vám ale vieme ponúknuť také porovnanie, s ktorým nemusíte nikam chodiť, s nikým komunikovať, ba ani zisťovať jednotlivé ponuky zvlášť. Ide o online kalkulačku, ktorá vám urobí výpočet viacerých ponúk povinného zmluvného poistenia priamo u vás doma úplne zadarmo a za počkaním.

Kalkulačka na výpočet a porovnanie povinného zmluvného poistenia

Odparkované vozidloNajjednoduchším riešením toho, ako si zistiť tú najlepšiu, najlacnejšiu a najvýhodnejšiu ponuku, je využiť tento bezplatný nástroj. Dostanete sa k nemu rýchlo a ľahko, ak si kliknete na výraz vyznačený v úvode. Aby sa vám zobrazilo porovnanie a výpočet povinného zmluvného poistenia, je potrebné vypísať formulár s technickými parametrami poisťovaného vozidla. Požadovať sa budú aj niektoré údaje o vás, aby sa vám mohlo zarátať čo najviac zliav. Nepôjde o nič osobné. Vypisovanie vám nezaberie viac ako 10 minút a výsledky sa vám zobrazia behom niekoľkých sekúnd. Ich kópia vám bude odoslaná aj na mail. Výhodou je, že vás nikto nebude s výberom povinného zmluvného poistenia súriť. Na rozmyslenie máte dostatok času prípadne toľko, kým sa ponuky jednotlivých poisťovní nezmenia.

Ak tú najlepšiu ponuku pre vás vidíte, požiadať o ňu je možné klikom na ňu. Dopíšete niektoré osobné údaje, aby mohla poisťovňa vyhotoviť poistnú zmluvu, ktorú vám do niekoľkých minút zašle na mail. Okrem toho v ňom budete mať aj podmienky, dočasnú bielu kartu a údaje na zaplatenie poistného. Nezabudnite, PZP nie je platné, kým nezaplatíte faktúru. Dočasná biela karta platí maximálne 30 dní. Aby vám poisťovňa zaslala jej originál a rovnako aj zelenú kartu, je potrebné, aby vašu platbu zaevidovala. Takže platbu neodkladajte na posledný termín, zaplaťte ju čím skôr, ak je to možné.

Pokuty na vás číhajú všade

Pokiaľ si myslíte, že povinné zmluvné poistenie je len slovenským výmyslom na pokutovanie, tak sa mýlite. Je to tak aj v susedných štátoch. Ako jeho dôkaz je nutné nosiť bielu a zelenú kartu v poistenom vozidla. U nás je podstatná biela, za hranicami zas zelená. Bez nich vám hrozia nielen niekoľkotisícové pokuty, ale v prípade Veľkej Británie aj zabavenie nepoisteného vozidla. V prípade spôsobenia dopravnej nehody alebo škodovej udalosti nielenže zodpovedný vodič hradí všetky spôsobené škody, ale bude povinný zaplatiť aj veľmi vysoké pokuty. V niektorých prípadoch mu hrozí aj odňatie slobody. Takže určite jazdu bez PZP neriskujte. Ešte by sme zmienili, že sa neuzatvára len na osobné auto, ale aj na motocykel, návesné či prívesné vozidlá, historické vozidlá, nákladné autá, poľnohospodárske a pracovné stroje, autobusy atď.

Online kalkulačka na výpočet a porovnanie povinného zmluvného poistenia vám garantuje najlepšie ceny vďaka mnohým zľavám, ktoré vám na pobočke neponúknu. Presvedčiť o tom sa môžete jedine tak, že si jej kvality čím skôr overíte.

Zákon: https://www.nbs.sk/_img/Documents/_Legislativa/_UplneZneniaZakonov/Z3812001.pdf

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *